73. rocznica śmierci sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka
W niedziele 12 lutego 2023 r. na wspólnej Eucharystii zebrali się przyjaciele i czciciele sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, w kościele św. Jakuba w Toruniu, by modlić się w 73. rocznice śmierci kandydata na ołtarze o jego beatyfikację. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Wojciech Kiedrowicz. Uczestniczył także diakon stały diecezji toruńskiej, profesor Waldemar Rozynkowski. Udział wzięły duchowe córki sługi Bożego, przybyłe ze wspólnot z Podkowy Leśnej, z przełożoną generalną m. Lucyną Lubińską na czele, a także z Moniek, Suwałk, Ostródy, Ostrowi Mazowieckiej i miejscowego Torunia.
W wygłoszonej homilii ks. Proboszcz, wyjaśniając słowo Boże na VI niedzielę zwykłą, odwołał się do przykładu sługi Bożego, jako człowieka, który
„nie bał się prawdy, był człowiekiem prawdy. I za tę prawdę, całą prawdę, musiał ponieść wiele szykan, oskarżeń, więzienia w Kijowie. Nie bał się. Do końca był wierny prawdzie. Do końca wziął sobie do serca to, co mówi Pan Jezus dzisiaj także do nas: Niech twoja mowa będzie . Niech on, dzisiaj szczególnie dla nas, patrząc na niego, nas samych umacnia, byśmy zawsze byli prawdomówni.”
We wspólnej modlitwie uczestniczył również przedstawiciel rady miasta Torunia – Karol Maria Wojtasik z rodziną oraz profesor Mirosław Golon, dyrektor Delegatury IPN w Bydgoszczy, który na zakończenie Mszy św. zabrał głos. Powiedział między innymi:
„Spotykamy się w dwie rocznice. Pierwsza, związana ze śmiercią, dzisiaj sługi Bożego, mamy nadzieję, że niedługo – błogosławionego biskupa Adolfa Piotra Szelążka (…) którego w czwartek była 73 rocznica śmierci. Zakończył życie w okolicznościach nadzwyczajnych, przeżył w swoim życiu dwie, straszne wojny. Po tej pierwszej był jednym z ważnych, wiernych, zaangażowanych kapłanów, jako biskup pomocniczy płocki, pomagający budować wolną, niepodległą Polskę. Wychowawca, uczony, profesor, zaangażowany w wielkie sprawy polityczne, m.in. w układ konferencji w Rydze, a później budujący diecezję łucką już w wolnej Polsce, tę diecezję, tak boleśnie doświadczoną.
Jego data dzienna śmierci – 9 luty – zbiegła się z inną tragedią tam, gdzie wcześniej posługiwał, gdzie wcześniej był pasterzem czyli właśnie na ziemi wołyńskiej. Tam w dzień 9 lutego 1943 roku, równo 80 lat temu, też w czwartek, doszło do przerażającej masakry. Największa zbrodnia otwierająca konflikt. Przerażające działania ludobójczych nacjonalistów ukraińskich, które doprowadziły w 1943 i 1944 roku do śmierci co najmniej kilku dziecięciu tysięcy osób i na Wołyniu i województwach południowo wschodnich. Ta kolonia Parośla w powiecie ówczesnym Sarny, gmina Antonówka w województwie wołyńskim, to taki symbol tych tragedii. Tutaj w świątyni św. Jakuba, jest najważniejsze w Toruniu, w naszym regionie miejsce pamięci o bólu. Jest tutaj pochowany pasterz tej diecezji, ten który wołał o pokój, który wołał o pojednanie. Tutaj jest jego grób (…).”
Po udzielonym błogosławieństwie, wszyscy procesjonalnie udali się do sarkofagu sługi Bożego. Przy jego doczesnych szczątkach Siostry Terezjanki odśpiewały modlitwę o beatyfikację biskupa Adolfa Piotra Szelążka, z prośbą także o jego wstawiennictwo we wszystkich potrzebach kościoła i świata. Na zakończenie rozdały wszystkim obecnym rozważania Drogi Krzyżowej ze sługą Bożym biskupem Adolfem Piotrem Szelążkiem, przygotowane na tegoroczny czas wielkiego postu.
Książeczkę „Droga Krzyżowa ze Sługą Bożym biskupem Adolfem Piotrem Szelążkiem” można zamówić, pisząc na adres: kontakt@biskupszelazek.terezjanki.org
Przy zamówieniu rozważań, można złożyć ofiarę na cele procesu beatyfikacyjnego.