Książki o Sł. Bożym

Dwumiesięcznik: Wołanie z Wołynia

Pismo założone w 1994 roku. Założyciel i wydawca: Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu na Wołyniu.

Pobierz plik

Biskup Adolf Piotr Szelążek w Zamku Bierzgłowskim (1946–1950)

Pomysł wydania niniejszej książki, ze szczególnym uwzględnieniem i opracowaniem okresu pobytu biskupa A. P. Szelążka na Zamku Bierzgłowskim, koresponduje z uroczystością przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do nowego sarkofagu w kościele św. Jakuba w Toruniu

Pobierz plik

„W HEROICZNYM PORYWIE MIŁOŚCI” - myśli i rady

W roku Peregrynacji Relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Polsce pragnę udostępnić Drogim Czytelnikom fragmenty pism św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1872 - 1897) i Księdza Biskupa Adolfa Piotra Szelążka (1865 - 1950).

Pobierz plik

Obywatel Adolf Piotr Szelążek

W martyrologium polskie wpisuje się postać bpa Adolfa Piotra Szelążka z Łucka. Przywołując repetytorium z opublikowanej już bibliografii o biskupie łuckim warto zwrócić uwagę na źródła nigdy dotąd niecytowane bądź wzmiankowane, ale bez wykorzystania zawartych w nich treści. Dotyczą one postaw i zachowań biskupa Szelążka jako obywatela, z określonymi uprawnieniami i obowiązkami. Na uwagę zasługuje jego działalność na polu społecznym i troska o dobro wspólne.

Pobierz plik

DIECEZJA ŁUCKA W LATACH 1939-1945. SPRAWOZDANIE KS. JANA SZYCHA

W wyniku postanowień wielkich mocarstw w Jałcie, kresy wschodnie II Rzeczypospolitej (w tym cały obszar diecezji łuckiej) przypadły w udziale Związkowi Sowieckiemu. Jego władze zażądały od polskich biskupów rzymskokatolickich opuszczenia terytorium tego państwa. Sprzeciwił się temu stanowczo biskup łucki Adolf Piotr Szelążek, ponosząc wszystkie tego konsekwencje. W nocy z 3 na 4 stycznia 1945 roku został aresztowany przez NKGB.

Pobierz plik

BISKUP ADOLF PIOTR SZELĄŻEK (1865–1950) biskup diecezji łuckiej na Wołyniu, wygnaniec w Zamku Bierzgłowskim, Sługa Boży

Adolf Piotr Szelążek urodził się 30 lipca 1865 r. w Stoczku Łukowskim na Podlasiu, syn Stanisława i Marianny z domu Grigoriew (Gregoriew), miał starszego brata Władysława (1863–1941) i młodszego Juliana (1867 r.). Pierwsze lata jego dzieciństwa przysłonił ból osierocenia, gdyż kiedy miał niespełna półtora roku, zmarła mu matka. Jego wychowaniem zajęła się wówczas druga żona Stanisława Szelążka – Eleonora z Dobraczyńskich.

Pobierz plik

Ksiądz biskup Adolf Piotr Szelążek – wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

W kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu został pochowany biskup diecezji łuckiej na Wołyniu ks. biskup Adolf Piotr Szelążek. Ostatnie trzy i pół roku jego życia związane były z podtoruńską miejscowością Zamek Bierzgłowski. Historia życia Biskupa jest dobrą ilustracją tego, jakie koleje losu przechodziła nasza ojczyzna od końca XIX do połowy XX w.

Pobierz plik
gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej