Otwarcie akt procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka (1865-1950) w Kongregacji Spraw Świętych

Przekazanie Akt z procesu Sługi Bożego do Kongregacji Spraw Świętych
20 sierpnia 2021
Dekret Stolicy Apostolskiej w sprawie ważności procesu diecezjalnego
20 sierpnia 2021

Bez trwogi idźcie grzesznicy do Boga, bo to Ojciec najlepszy. Z ufnością posuwajcie się naprzód wy wszyscy, którzy łakniecie i pragniecie sprawiedliwości, albowiem będziecie nasyceni.

Sł. Boży Adolf Piotr Szelążek

Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, przeprowadzony na terenie diecezji toruńskiej a od października 2016 r., mający swą kontynuację w Rzymie, miał swój kolejny krok jurydyczny w sprawie. W dniu 6 marca 2017 przed południem odbyło się spotkanie z Kanclerzem Kongregacji Spraw Świętych, w celu dokonania oficjalnego otwarcia akt procesowych, zalakowanych pieczęcią Kurii Toruńskiej. W tym oficjalnym momencie otwarcia akt, oprócz siostry postulator Hiacynty Augustynowicz, udział wzięła s. Daniela Pruszyńska, ze wspólnoty sióstr Terezjanek w Gioia del Colle (południe Włoch).

Po otwarciu akt i wstępnym przejrzeniu dokumentów, Ksiądz Kanclerz Giacomo Pappalardo wyraził uznanie dla wykonanego zadania, które wstępnie wydało mu się zrealizowane poprawnie. Podkreślił również, że bazując na doświadczeniu jakie ma w kontekście spraw polskich, z reguły były one dobrze przygotowane i przeprowadzone zgodnie z procedurą wymaganą przez Kongregację Spraw Świętych, czym dodał nadziei siostrom Terezjankom, iż także proces ich Założyciela – Sł. Bożego Adolfa Piotra Szelążka, może rokować na pomyślny rozwój.

Od tego momentu rozpocznie się w Kongregacji weryfikacja formalno-prawda otwartych dokumentów tj. sprawdzenie poszczególnych części składowych akt procesu pod względem zastosowania norm prawa kanonizacyjnego. Uwieńczeniem tej pracy będzie wydanie dekretu o ważności dochodzenia diecezjalnego, który otworzy drogę do kolejnego etapu tj. powołania relatora sprawy.

Zachowajmy zatem ufność, do której wzywa nas Sługa Boży w słowach: „Bez trwogi idźcie grzesznicy do Boga, bo to Ojciec najlepszy. Z ufnością posuwajcie się naprzód wy wszyscy, którzy łakniecie i pragniecie sprawiedliwości, albowiem będziecie nasyceni.” [Sł. Boży ks. bp Adolf Piotr Szelążek, Ukochani Diecezjanie… Listy pasterskie, tom 2, opr. s. Hiacynta Augustynowicz, Waldemar Rozynkowski, Warszawa 2016, s. 85-86]. Zapatrzeni w jego przykład, wstępujmy także w jego ślady, aby święcie żyć każdego dnia, z ufnością podejmując nowe wyzwania, w nadziei, że Ojciec Niebieski będzie nam udzielał darów z Nieba na miarę naszych potrzeb i synowskiego oddania się Jemu. Sam zaś sługa Boży A. P. Szelążek będzie wypraszał potrzebne nam łaski w tej drodze i rychło pozwoli cieszyć się jego chwałą w gronie błogosławionych. O co w naszej modlitwie prosimy z całego serca.

Rzym, dnia 6 marca 2017 r.
s. Hiacynta Augustynowicz CST

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej