Zaproszenie do modlitwy różańcowej
Wystarczy sięgnąć, choćby do kilku objawień maryjnych, by przekonać się, jak ważną rolę w naszym życiu duchowym spełnia modlitwa różańcowa. Skoro sama Maryja tak często prosi o odmawianie różańca, to znaczy, że musi charakteryzować się on niebywale wielką mocą. Wartość modlitwy różańcowej nie leży bynajmniej w bezmyślnym powtarzaniu tych samych słów, lecz w dziecięcym usposobieniu serca i myśli zwracanej ku Bogu, przez Maryję – naszą Matkę. Kiedy bierzemy do ręki różaniec, jesteśmy zaproszeni do wejścia w przestrzeń życia Jezusa i Jego Najświętszej Matki, kontemplując tajemnice naszego zbawienia. Całe dzieło odkupienia świata, od początku do końca, staje nam w tajemnicach Różańca św. jasno i żywo przed oczyma, jak na jednym wymalowane obrazie – nauczał Sługa Boży biskup Szelążek. W pobożnym odmawianiu Różańca św. znajdujemy skuteczną pomoc dla uświęcenia własnych dusz… Różaniec w swej wspaniałej prostocie może wystarczyć wszystkim pojęciom, odpowiedzieć na wszystkie potrzeby i jeżeli łaska Zbawiciela wzbudzi w naszych sercach zamiłowanie do tego nabożeństwa, oblicze naszej ziemi… zupełnie się zmieni – kontynuował dalej świątobliwy Pasterz Wołynia i Założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Pobożne odmawianie różańca może wiązać się jednak z trudem i wymagać od nas stałości i duchowej dyscypliny. Tego typu doświadczenie przeżywała św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Czytając jej wyznanie, być może odnajdziemy tu siebie i własne zmagania, przeżywane przy odmawianiu modlitwy różańcowej. Święta, z właściwą sobie prostotą, napisała: […] gdy jednak zostaję sama (wstydzę się to wyznać) odmawianie różańca kosztuje mnie więcej, niż używanie narzędzi pokutnych… Czuję, że tak źle go odmawiam! Muszę zadawać sobie gwałt, by rozmyślać o tajemnicach różańcowych; nie mogę skupić myśli… Długi czas smuciłam się tym brakiem pobożności, który mnie zadziwiał, bo tak bardzo kocham Najświętszą Pannę, że powinnam z łatwością odmawiać ku Jej czci modlitwy, tak Jej miłe. Teraz już mniej się martwię; myślę, że skoro Królowa Nieba jest moją MATKĄ, jest zadowolona, widząc moją dobrą wolę.
Wytrwałe praktykowanie modlitwy różańcowej daje nam niejako pewność, że żyjemy pod czułym spojrzeniem Maryi, otoczeni Jej macierzyńską opieką. Jeśli nawet nasza modlitwa bywa nieudolna, to przecież Maryja przedstawia ją Bogu, wzbogacając miłością swego Niepokalanego Serca. Ona, jako Najlepsza Matka, rozumie słabość swych dzieci, dlatego pragnie udzielać nam łask Swego Syna, poprzez, tak miłą Jej Sercu, modlitwę różańcową. Podstawowym źródłem, z którego czerpiemy, rozważając poszczególne tajemnice różańca, są niewątpliwie słowa Pisma św. Można jednak posłużyć się innymi tekstami, zwłaszcza zapożyczonymi z pism świętych i błogosławionych, dla których Maryja była Przewodniczką w drodze do szczęśliwej wieczności.
Obecne wydanie zebranych refleksji nad tajemnicami różańca świętego, stanowi zaproszenie do modlitwy razem ze Sługą Bożym biskupem A. P. Szelążkiem, który nie wyobrażał sobie drogi do Boga bez Maryi Matki Bożej. Ufamy, że myśli biskupa Szelążka zainspirują do głębokiej modlitwy na różańcu, czego w duchu Bożego dziecięctwa, życzę wszystkim siostrom i braciom, trzymającym w ręku niniejsze opracowanie.
s. Lucyna Lubińska CST
Rozważania różańcowe można zamówić internetowo na stronie wydawnictwa