Ekshumacja i przeniesienie doczesnych szczątków Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka

Dekret Stolicy Apostolskiej w sprawie ważności procesu diecezjalnego
20 sierpnia 2021
Dni Szelążkowe w Toruniu
20 sierpnia 2021

Komunikat, (Toruń, 23.01.2018)

Relikwie to materialne pozostałości, pochodzące przede wszystkim z ciała świętego (ale nie tylko), które Kościół katolicki, po zbadaniu ich autentyczności, z należytym szacunkiem używa w liturgii i w nabożeństwach dla dobra duchowego wiernych. Cześć oddawana relikwiom pomaga wiernym w ich drodze do zbawienia, stąd też człowiek żyjący na ziemi potrzebuje wyraźne znaków, które przypomną mu o szerokim wymiarze Kościoła. Do takich znaków należą z pewnością relikwie. W ten sposób przywołana jedność ze świętymi pomaga budować wspólnotę wiary i miłości między braćmi również tutaj na ziemi. Oni pobudzają nas swoją obecnością do wzrastania w tym, co ich samych charakteryzowało za życia.

Warto pamiętać, iż kościół, modląc się za wstawiennictwem świętych zwraca się do jedynego Pośrednika jakim jest Jezus Chrystus a czerpiąc inspirację z ich życia uwielbia świętość samego Boga. Podobnie modląc się przy doczesnych szczątkach, czy relikwiach świętych, oddaje cześć samemu Chrystusowi, który przecież dla naszego zbawienia przyjął i uświęcił ludzkie ciało. Wreszcie przez łaskę uświęcającą i realną obecność Jezusa w Komunii św. ciało człowieka staje się świątynią całej Trójcy Świętej. Stąd też dzięki Paschalnemu Misterium Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa, ciało ludzkie nawet po śmierci, może nadal być narzędziem zbawczego oddziaływania Boga. Relikwie świętych są zatem, szczególnym znakiem ich obecności, jak również zbawczej obecności Boga, wyrażającej się w tajemnicy świętych obcowania (zob. Kultu Relikwii, red. o. Szczepan Praśkiewicz OCD, Kraków 2013).

Wydarzenie, jakie jest przed nami, czyli ekshumacja i przeniesienie doczesnych szczątków Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, wpisuje się w całą tradycję Kościoła Katolickiego, który nieustannie „rodzi” nowych świętach i błogosławionych. Jest także częścią toczącego się procesu beatyfikacyjnego na etapie rzymskim w Kongregacji Spraw Świętych.

Wszystkich, którzy pragną uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu kościoła lokalnego i upraszać u dobrego Boga potrzebne łaski przez przyczynę Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, zapraszamy na uroczyste nieszpory ok. godz. 17.00 do Kościoła św. Jakuba w Toruniu. Po nich nastąpi Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji toruńskiej bpa Wiesława Śmigla, o łaskę rychłej beatyfikacji Sługi Bożego.

Z darem modlitwy
s. Hiacynta Augustynowicz CST
postulator sprawy

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej