Dni Szelążkowe w Toruniu

Ekshumacja i przeniesienie doczesnych szczątków Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka
20 sierpnia 2021
Podziękowanie Przełożonej generalnej za udział i pomoc w zorganizowaniu „Dni Szelążkowych”
20 sierpnia 2021

PIĄTEK 9 II 2018 „TAM TYLKO BOHATERSTWO GDZIE WIARA” (Sł. B. Adolf Piotr Szelążek)

W ramach obchodów dni poświęconych Słudze Bożemu biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi, w Toruniu przygotowano wiele wydarzeń naukowych, kulturalnych i liturgicznych.

Piątek (9 lutego) w Centrum Dialogu przy ul. Frelichowskiego 1, dobyła się sesja naukowa poświęcona Słudze Bożemu bp. Adolfowi Piotrowi Szelążkowi. Wystąpiło pięciu prelegentów, którzy przybliżyli nam środowisko diecezji łuckiej za czasów biskupa oraz jego sylwetkę duchowa. Nie zabrakło także nowych informacji o trwającym procesie beatyfikacyjnym, trwającym na etapie rzymskim w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W Konferencji wziął udział ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy toruński, Siostry Terezjanki z przełożoną generalna s. Lucyną Lubińską, przedstawiciele władz Województwa Kujawsko – Pomorskiego: Józef Ramlau – Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Zbigniew Ostorwski – Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Edyta Macieja Morzuch – dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa kujawsko-pomorskiego. Był także obecny Pan Prezydent Miasta Torunia, Michał Zalewski.

Sala wypełniła się słuchaczami i sympatykami tematyki związanej ze Sługą Bożym bpem Adolfem Piotrem Szelążkiem oraz sprawy Wołynia. Na to spotkanie przybyli także przedstawiciele władzy miasta i gminy Stoczek Łukowski, miejscowości urodzenia Sługi Bożego. Na zakończenie konferencji odegrana została sztuka teatralna pt.: „Kto we łzach sieje” w wykonaniu grupy teatralnej z Łucka na Ukrainie, skąd przybyli specjalnie na obchody Dni Szelążkowych, by uczcić swego biskupa i oddać mu hołd za jego wierne i święte życie oraz modlić się przy jego doczesnych szczątkach w kościele św. Jakuba.

SOBOTA 10 II 2018 „BÓG KOCHA NAS NIESKOŃCZENIE BARDZIEJ” (Sł. B. Adolf Piotr Szelążek)

W sobotnie popołudnie zaproszeni goście zebrali się w Sali mieszczańskiej Ratuszu Staromiejskiego, aby przeżyć kolejny niezwykły wieczór, poświęcony Słudze Bożemu biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi. Również tego samego dnia zebrani mogli obejrzeć występ grupy teatralnej z Łucka z Ukrainy pt. „Kto we łzach sieje” obrazujący wewnętrzne przeżycia bp. Szelążka podczas aresztowania, przesłuchań i wygnania go z diecezji łuckiej po II wojnie światowej.

Inscenizację można obejrzeć:

Następnie odbył się koncert w wykonaniu zespołu Grace z Piotrkowa Trybunalskiego (solistka: Małgorzata Hutek, pianino: Tomasz Kauwak, gitara: Maciej Zając). Koncert prowadzili s. Nikodema Czarniecka CST oraz ks. Paweł Borowski. Wśród zebranych gości pan Andrzej Mazur – Dyrektor Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz pan Karol Maria Wojtasik – radny miasta Torunia.

NIEDZIELA 11 II 2018 „PEŁNIA SZCZĘŚCIA JEST W BOGU” (Sł. B. Adolf Piotr Szelążek)

W niedziele w kościele św. Jakuba w Toruniu zakończyły się obchody Dni Szelążkowych. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Senior Andrzej Suski, który tak wiele przyczynił się to rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka w diecezji toruńskiej. Podczas Eucharystii zanoszono gorące prośby o szybką beatyfikację kandydata na ołtarze, którego wzór i przykład życia mogliśmy bliżej poznać w czasie odbywających się Dni Szelążkowych.

W liturgii, obok zebranych kapłanów, sióstr Terezjanke i wiernych świeckich, udział wzięli także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych: Marek Smoczyk – Sekretarz Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marcin Swaczyna – Pełnomocnik Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych, Kosma Złotowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Karol Maria Wojtasik – radny miasta Torunia.

Na zakończenie Mszy św., nastąpiło procesjonalne przejście na tył kościoła, gdzie w nowym sarkofagu spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka, przeniesione po nie dawno przeprowadzonej ekshumacji. Sarkofag autorstwa artysty rzeźbiarza Tadeusza Wojtasika, w całości został sfinansowany ze środków budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz budżetu Miasta Torunia.

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej