Pamięci Sługi Bożego w Stoczku Łukowskim

Spotkanie przy doczesnych szczątkach Sługi Bożego
20 sierpnia 2021
List pasterski z okazji objęcia rządów w diecezji o prawach Chrystusa w ustroju społecznym
6 września 2021

Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt im. sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka w szkole podstawowej w Starej Prawdzie

W kalendarz wydarzeń religijnych i patriotycznych w Stoczku Łukowskim już na stałe wpisały się uroczystości poświęcone słudze Bożemu biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi, urodzonemu i ochrzczonemu w tej parafii. W tym roku dnia 17 marca (niedziela) odbyła się w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny msza św. o łaskę beatyfikacji rodaka, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Kanonik Stanisław Bieńko, koncelebrował ks. prałat Józef Huszaluk, ks. Tomasz Sałasiński oraz ks. Marek Paluszkiewicz. Udział w Eucharystii wzięły siostry Terezjanki przybyłe z s. Lucyną Lubińską, przełożoną generalną z Podkowy Leśnej oraz siostry Terezjanki z Ostrowi Mazowieckiej. W uroczystości poświęconej pamięci sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych: p. Marcin Sentkiewicz – burmistrz miasta Stoczek Łukowski, p. Marek Czub – wójt gminy Stoczek Łukowski oraz przedstawiciele grona pedagogicznego z p. Iwoną Brodzik – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach i p. Robertem Pazurą – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Prawdzie.

Przed mszą św. młodzież z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach pod troskliwym okiem pani Dyrektor Iwony Brodzik, zaprezentowała wiersze dedykowane słudze Bożemu Adolfowi Piotrowi Szelążkowi i przeplatane pieśniami. Następnie delegacja złożona z sióstr Terezjanek i władz samorządowych złożyła kwiaty pod obrazem sługi Bożego oddając hołd tak wielkiemu rodakowi i niezłomnemu patriocie.

Na zakończenie mszy św. władze samorządowe wyraziły swoje podziękowanie za wieloletnią współpracę poszczególnym siostrom: s. Sabinie Gumkowskiej, s. Judycie Jankowskiej oraz s. Lucynie Lubińskiej, które w czasie pełnienia swej posługi jako przełożone generalne Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zachowały łączność zarówno z parafią w Stoczku Łukowskim jak również z panem burmistrzem i wójtem tego rejonu. Przez te lata dzieliły się bogactwem duchowości sługi Bożego oraz zachęcały do aktywnej współpracy w odkrywaniu sylwetki i patriotyzmu rodaka, który jest wzorem dla każdego i każdej z nas na czasy nam współczesne.

Po uroczystej modlitwie i zakończeniu Eucharystii wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej w Starej Prawdzie, gdzie od godzin porannych trwał turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt im. sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka. Cztery drużyny walczyły o pierwsze miejsce i najlepsze wyniki. Ok. godziny 15.00 nastąpiło podsumowanie wyników i rozdanie nagród. Dziewczęta były dzielne w swojej rywalizacji i oddane w walce. Można powiedzieć, iż podejmowały walkę jak sługa Boży w codziennym boju o najwyższą nagrodę – o świętość. Wszystkie drużyny były zdeterminowane do zwycięstwa! Stąd też każda otrzymała nagrodę, według zajętego miejsca. Na zakończenie spotkania i rozdania nagród, głos zajęła s. Lucyna Lubińska przełożona generalna, przekazując każdej z uczestniczek symboliczny upominek, wskazujący na sługę Bożego, by w dalszym życiu miały go zawsze przed oczyma jako wzór do naśladowania.

Stoczek Łukowski, 17. 03. 2019 r.

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej