Ekscelencjo, kilka lat temu z pasterskim błogosławieństwem Ks. Biskupa, Zgromadzenie rozpoczęło proces beatyfikacyjny swego Założyciela. Cieszę się zatem, że dzisiaj Ks. Biskup jest z nami, ponieważ zamyka się kolejny etap na drodze do beatyfikacji, związany z kanoniczną ekshumacją Sługi Bożego A. P. Szelążka. W przygotowanie tego wydarzenia, oraz kolejnej rocznicy śmierci Sługi Bożego włączyło się bardzo wiele osób, bez pomocy których nasze działania byłyby nieefektywne. Dlatego czuję się zobowiązana, by wyrazić naszą serdeczną wdzięczność za ogromną życzliwość z jaką spotkałyśmy się tu w Toruniu, organizując nasze uroczystości. Najpierw, chcę zapewnić wszystkich, którzy służyli nam jakąkolwiek pomocą o modlitwie Zgromadzenia w Waszych intencjach.
Wielkiego dobra i otwartych serc doświadczyłyśmy od władz samorządowych, pasterzy toruńskiego Kościoła i mieszkańców Torunia oraz okolic – za wyświadczone nam dobro składamy szczere podziękowania.
Piękny sarkofag znajdujący się na końcu kościoła, do którego zostały złożone doczesne szczątki naszego kandydata na ołtarze, został zaprojektowany przez artystę, rzeźbiarza pana Tadeusza Wojtasika a wykonany przez Zakład kamieniarski pana Andrzeja Gawrysia w Toruniu.
Dzięki życzliwości pana marszałka Piotra Całbeckiego i pana prezydenta Michała Zaleskiego, w znacznej części sfinansowano z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i z budżetu Miasta Torunia koszt sarkofagu, oraz wydarzenia tak zwanych „dni szelążkowych”, o charakterze naukowym kulturalnym i religijnym – za co składam władzom Województwa i Miasta najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności. Dzisiaj obecni są z nami pan Marek Smoczyk – Sekretarz Województwa Kujawsko Pomorskiego i pan Marcin Swaczyna – pełnomocnik marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego do spraw kombatantów i osób represjonowanych.
Przy budowie sarkofagu, ekshumacji, zorganizowaniu przewiezienia płyty nagrobnej na Ukrainę oraz w wielu innych działaniach, których trudno tu wyliczyć, zaangażował swe siły i umiejętności radny miasta Torunia pan Karol Wojtasik. Panie Karolu, bardzo dziękuję. Nasze podziękowania kieruję również w stronę pana Piotra Łukaszewskiego, który bezpośrednio zorganizował transport płyty nagrobnej do Katedry w Łucku na Ukrainie.
Trudno sobie wyobrazić nasze uroczystości bez pana profesora – diakona Waldemara Rozynkowskiego, który zarówno w kwestiach naukowych, organizacyjnych jak i liturgicznych jest wręcz niezastąpiony. Dziękuję także Panu profesorowi za kolejną pozycję książkową, ukazującą pobyt Biskupa Szelążka na ziemi toruńskiej. W czasie sesji naukowej przyszła nam z pomocą pani Małgorzata Taranowicz – komendant Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca pracy w Toruniu, angażując swoją młodzież. Serdeczne wyrazy wdzięczności składam także Bractwu św. Jakuba Apostoła działającemu przy tej parafii, za pomoc w sprawach formalnych związanych z organizacją uroczystości. Gorące podziękowania kieruję do naszych gości z Ukrainy z diecezji Sługi Bożego biskupa Szelążka. Wasza obecność to znak pamięci i łączności z pasterzem Kościoła, który za swą umiłowaną diecezję łucką gotów był cierpieć i umierać. Jesteście dziś Jego i naszą radością. Dziękuję za piękną sztukę teatralną „Kto we łzach sieje”. Dziękuję za dzisiejszą obecność pani dyrektor z pocztem sztandarowym Szkoły im. Błogosławionego Ks. W. Bukowińskiego. Ks. Biskupowi, który przewodniczył Eucharystii, ks. Proboszczowi, pod którego opieką i czujnym okiem od lat odbywają się nasze uroczystości, wszystkim Kapłanom, Siostrom, naszym Drogim Gościom, i Wam tu zgromadzonym dziękuję za obecność, pomoc i modlitwę. Chciałabym, by wszyscy których nie zdołam tu wymienić poczuli się także adresatami szczerej wdzięczności naszego Zgromadzenia.
Kończąc, zwracam się jeszcze do s. Hiacynty – postulatora sprawy beatyfikacyjnej, to na Siostry głowie spoczywała cała organizacja wydarzeń – nie tylko dzisiaj, ale już od wielu lat. Siostro – dziękuję gorąco i niech to wszystko przyczynia się do własnego uświęcenia Siostry i rozwoju Zgromadzenia.
Pragnę jeszcze dodać, że współorganizatorami naszych uroczystości byli:
Komitet Honorowy Kończących się Dni Szelążkowych to :
Dziękuję za patronat medialny – mediom :
Wszystkim składam Bóg zapłać a Ks. Biskupa i kapłanów proszę o błogosławieństwo na dalsze prace związane z procesem beatyfikacyjnym Sługi Bożego Biskupa Szelążka.
Toruń, 11 lutego 2018 r.
s. Lucyna Lubińska
Przełożona generalna