Dziękczynienie Bogu za TAKIEGO BISKUPA

PASTERZ NA MIARĘ NIEPODLEGŁEJ POLSKI Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek w 100. rocznicę sakry biskupiej, Płock, 18 listopada 2018
20 sierpnia 2021
Spotkanie przy doczesnych szczątkach Sługi Bożego
20 sierpnia 2021

Wyjątkowy jubileusz stulecia święceń biskupich sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka wpisał się w uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości, do osiągnięcia której swój wkład i ofiarę życia wniósł on jako kapłan, biskup pomocniczy płocki i ordynariusz łucki.

Opowiedziała o tym w formie spektaklu grupa aktorów z Łucka (Ukraina), którzy przybyli do domu generalnego Sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej. W sobotę 17 listopada 2018 roku, po mszy świętej w intencji rychłej beatyfikacji w kościele pw. Św. Krzysztofa, zagrali przedstawienie pt.: Kto we łzach sieje, w którym przybliżyli chwile z uwięzienia sługi Bożego, niesłuszne oskarżenia i przedłużające się przesłuchania. Parafianie w Podkowie Leśnej i zaproszeni goście na długo zapamiętają te sceny.

W niedzielę 18 listopada 2018 roku odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna z okazji stulecia przyjęcia sakry biskupiej sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka w katedrze płockiej. Przewodniczył jej ks. Rektor WSD w Płocku – ks. dr Marek Jarosz. W Eucharystii uczestniczyły siostry Terezjanki ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus założonego przez sługę Bożego z matką generalną s. Lucyną Lubińską, rektor PWSZ w Ciechanowie prof. Leszek Zygner, ks. Krzysztof Orlicki proboszcz z Kiwerc na Ukrainie oraz dziesięcioosobowa grupa aktorów z Łucka. Goście przyjechali z s. Aksaną Szczepańską Terezjanką, by uczcić jubileusz sakry biskupiej swego pasterza w katedrze płockiej, gdzie 100 lat temu – 24 listopada 1918 roku – ks. Adolf Piotr Szelążek otrzymał święcenia biskupie. Tam, po wspólnej eucharystii, odegrali sztukę pt. Kto we łzach sieje, która opowiada o wewnętrznych przeżyciach z więzienia sługi Bożego i jego deportacji do Polski.

W homilii ksiądz rektor podkreślał, że czujność będąca darem Ducha Świętego pobudza do działania. Czujność, owoc Ducha Świętego nie słabnie nawet wówczas, kiedy ogląda zgliszcza i gruzy, bo wie, że zawsze ma budować, podnosić z upadku, szukać nowej nadziei i jest gotowa złożyć na ołtarzu ofiarę, która w przyszłości przyniesie nowe życie. Taką ofiarę z życia i wolności złożył sługa Boży. Budował, podnosił z upadku dusze wiernych, siał ziarna nadziei pośród gruzów wojny i niepewnej przyszłości. Jego trud zaowocował odrodzeniem po wielu latach diecezji łuckiej i zachowaniem wiary katolickiej na terenach pozbawionych kapłanów i możliwości sprawowanych sakramentów.

Goście z Ukrainy wraz z siostrami Terezjankami odwiedzili mury Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie ks. Rektor Marek Jarosz przybliżył historię miejsca i wygląd budynku za czasu biskupa Adolfa Piotra Szelążka jeszcze jako rektora tegoż seminarium oraz stan obecny uczelni.

Po obiedzie artyści udali się wraz z towarzyszącymi im siostrami Terezjankami w kierunku Stoczka Łukowskiego, miejsca urodzenia sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, gdzie po raz drugi tego dnia przedstawili sztukę Kto we łzach sieje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach. Nowa sala widowiskowa była wypełniona po brzegi, by wspólnie przeżyć prezentowany spektakl, poprzedzony mszą św. w kościele parafialnym w Stoczku Łukowskim. Młodzież i dzieci z terenu gminy przygotowały pod kierunkiem swych opiekunów program artystyczny, by w ten sposób uczcić jubileusz 100. rocznicy sakry biskupiej swego rodaka, podkreślając związek jego osoby z rocznicą odzyskanej przez Polskę niepodległości. Serdeczne podziękowania należą się wójtowi gminy Stoczek Łukowski panu Markowi Czub, za serdeczne przyjęcie gości za wschodniej granicy oraz pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach – pani Iwonie Brodzik – za bezcenną pomoc w zorganizowaniu i realizacji przedsięwzięcia przyjazdu gości z Ukrainy oraz umożliwienie im zaprezentowania przedstawienia dla tak licznie zebranych rodaków sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka.

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej