Pobyt Legata papieskiego J. E. Mons. Achillesa Rattiego w Płocku

Przyjazd Legata papieskiego J. E. Mons. Achillesa Rattiego do Płocka
18 października 2021
Ksiądz biskup Szelążek jako kierownik dusz
18 października 2021
Informacja o dokumencie:

Pobyt Legata papieskiego J. E. Mons. Achillesa Rattiego w Płocku, Kurier Płocki 4(1918) nr 220, s. 1-2.

Treść dokumentu:

[fragment, gdzie jest mowa o Biskupie Szelążku]

(…)

Konferencja z XX. Dziekanami.

Oprócz dwudziestu trzech dziekanów znajdowało się przeszło 30 kapłanów z miasta i z diecezji, przybyłych na powitanie J. E. Przedstawiciela Ojca św.

Rozprawy toczyły się pod honorowym przewodnictwem Legata papieskiego, który zasiadał pomiędzy Najdostojniejszym Pasterzem Diecezji naszej oraz Biskupem nominatem, Sufraganem Płockim. Konferencja trwała od godz. 9 i pół do 3 z pięciominutową zaledwie przerwą, zanim wyczerpano tematy przeznaczone. (…)

O zakładach dobroczynnych

Około godz. 4 i pół Jego Ekscelencja w otoczeniu księży Biskupów wyższego duchowieństwa i panów świeckich udał się na przód do ochrony Towarzystwa Dobroczynności przy ul. Więziennej, gdzie również mieści się Przytułek dla starców. Rada Gospodarcza wraz z siostrami miło powitała Najdostojniejszego Wizytatora. Ks. kan. Pęski, prezes Towarzystwa przedstawił jego dzieje oraz samej ochrony. Dziewczynki odśpiewały powinszowanie, wierszyki i złożyły bukiet żywych kwiatów. Wspomniał między innymi mówiąc, że wśród prezesów Towarzystwa byli między innymi obecny pasterz diecezji oraz Biskup nominat Szelążek. (…)

Przybrani w kokardy kolorów papieskich i narodowych wychowańcy powitali śpiewem. Następnie ks. prezes. Tow. opowiedział o powstaniu Sal pracy, które wiele między innymi zawdzięczały ks. Prał. Szelążkowi. W odpowiedzi na to przemówienie J. E. Wizytator zaznaczył, że z tej biedy, dziś potrzebującej opieki, mogą wyrosnąć pożyteczni członkowie społeczeństwa. (…)

W Demokracji Chrześcijańskiej

(…)

Następnie odpowiedział J. E. Legat, słowa zaś Jego przełożył zebranym ks. Biskup nominat Szelążek. (…)

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej