66 rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka

Relacja z przebiegu konferencji naukowej, Siedlce, 27 listopada 2015
14 maja 2021
Msza św. w Radio Maryja, Kościół św. Józefa 9 II 2016
14 maja 2021

W niedzielę 7 II 2016 r. na mszy św. o godz. 11.30 w kościele św. Jakuba w Toruniu będziemy wspominać 66. rocznicę śmierci ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu Sługi Bożego ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka (1865-1950). Natomiast we wtorek dnia 9 II br. w kościele św. Józefa o godz. 7.00, w rocznicę śmierci Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, zostanie odprawiona msza św. transmitowana przez Radio Maryja, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. kan. prof. dr hab. Dariusz Zagórski, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Zapraszamy na te wydarzenia wszystkich tych, którym bliska jest postać Sługi Bożego.

Kościół św. Jakuba jest szczególnym miejscem pamięci o Biskupie, gdyż to właśnie w tej świątyni spoczęły jego doczesne szczątki. Biskup zmarł dnia 9 lutego 1950 roku w podtoruńskiej miejscowości Zamek Bierzgłowski. Dnia 12 lutego ciało Sługi Bożego zostało sprowadzone do Torunia, najpierw do Bazyliki Mniejszej św. Janów (obecna katedra), a następnie przeniesiono je do kościoła św. Jakuba. Nieszpory żałobne tego samego dnia w kościele św. Jakuba poprowadził ordynariusz chełmiński ks. bp Kazimierz Józef Kowalski. Następnego dnia w poniedziałek, 13 lutego mszy św. żałobnej przewodniczył Prymas Polski Stefan Wyszyński. Biskup Szelążek został pochowany w krypcie kościoła świętojakubskiego w prezbiterium.

Po śmierci Sługi Bożego kościół św. Jakuba stał się miejscem pamięci o Biskupie. Do jego grobu zaczęli przyjeżdżać wszyscy ci, dla których był bliski. Myślimy tu przede wszystkim o kapłanach z diecezji łuckiej, siostrach terezjankach (członkiniach założonego przez Biskupa zgromadzenia) oraz wiernych świeckich, głównie dawnych diecezjan, jednak także i mieszkańcach Torunia, którzy znali lub słyszeli o Biskupie Szelążku.

Dnia 6 października 2013 roku świątynia toruńska stała się także miejscem niecodziennego wydarzenia. Miała tu miejsce uroczysta sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka oraz został powołany Trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezji toruńskiej. Mamy nadzieję, że doczekamy się momentu, kiedy Biskup Szelążek zostanie ogłoszony błogosławionym, a wtedy kościół św. Jakuba zostanie podniesiony do godności sanktuarium.

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej