Wspomnienia o śp. ks. biskupie dr. Adolfie Szelążku

List do S. Sabiny Gumkowskiej
18 października 2021
List do matki generalnej [s. Cherubiny Radzewicz]
18 października 2021
Informacja o dokumencie:

Archiwum Generalne Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna.

Ks. Bolesław Orłowski, Wspomnienia o śp. ks. biskupie dr. Adolfie Szelążku, Mirsk, 1971, oryg. AGCST sygn. APSZ Ae, mps, k. 1.

Treść dokumentu:

Wspomnienia o sp. Ks. biskupie
dr Adolfie Szelążku

Będąc na ostatnim kursie Seminarium Duchownego w Łucku, zachorowałem po grypie na T.B.C. Leżąc w szpitaliku seminarialnym nieraz odwiedzał mnie Ks. Biskup, widząc pogarszający stan mego zdrowia, skierował mnie do swego przyjaciela lekarz, do Warszawy. Po dokładnym zbadaniu zostałem skierowany w górzystą miejscowość do Jaremcza, specjalisty chorób płucnych dr Zanzika. Po kilku miesiącach wróciłem zdrów Koszta mojej kuracji poniósł Ks. Biskup.

Ks. Biskup nieraz odwiedzał alumnów Seminarium Duchownego, oprócz tego klerycy starszych kursów chodzili do pałacu biskupiego i usługiwali Ks. Biskupowi do Mszy św. Po Mszy św. Ks. Biskup częstował kleryków śniadaniem, podczas którego prowadził z nami rozmowy…

Ks. Biskup dwa razy do roku zapraszał prefektów do swego pałacu na lampkę wina. Siedzieliśmy dookoła stołu i On z nami prowadził dyskusję na rozmaite tematy, każdy z nas miał wypowiedzieć swoje zdanie na poruszane tematy….

Powiedzenie Ks. Biskupa:

„Proście Boga, aby przyszły prześladowania. Ryby, liny w stawie zanurzają się w mule i przesiąkają mułem tracąc swoją wartość, roztropny gospodarz wpuszcza do stawu kilka szczupaków, wtedy liny stają się czujne ruszają się i są wartościowe”.

(-) Ks. Bolesław Orłowski

Mirsk, 1971 rok.

gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie
Dowiedz się więcej