Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki, Modlitwa po cichej Mszy świętej na intencję ludów w Rosji, [Łuck], 1 października 1930, Miesięcznik Diecezjalny Łucki 5(1930) nr 10, s. 382 – 384.
BISKUP ŁUCKI
dn. 1.X. 1930 r.
Do Przewielebnego Duchowieństwa
Diecezji Łuckiej.
Stosownie do polecenia Ojca św., wyrażonego na ostatnim konsystorzu 30 czerwca rb. zarządzamy, aby [s. 383] wszyscy kapłani świeccy i zakonni przy odmawianiu modlitw po Mszy św. czytanej przypominali uczestniczącym wiernym, żeby te modlitwy ofiarowali w intencji Ojca świętego, w szczególności zaś o wolność religijną w Rosji i odwrócenie niebezpieczeństwa bezbożności od narodów europejskich. W tym celu ogłoszą Czcigodni Proboszczowie i przypominać będą często z ambony, aby lud uświadomić i pouczyć o tym nowym zarządzeniu Jego Świątobliwości.
Wspomniany ustęp z przemowy Ojca św. na konsystorzu papieskim, zamieszczony w Nr 7 „Acta Apostolicae Sedis” brzmi w tłumaczeniu polskim, jak następuje:
„Kiedy postanowiliśmy, aby w uroczystość św. Patriarchy Józefa pod Naszym przewodnictwem w Bazylice watykańskiej wznoszono do Najwyższego modły z powodu prześladowania religii w Rosji, przypominacie sobie niewątpliwie, Czcigodni Bracia, jak byliśmy wtenczas otoczeni licznym zastępom pobożnych wiernych; przypominacie sobie także przykład mieszkańców Rzymu, którzy tu w innych kościołach rzymskich zgromadzili się na modlitwę, reszta zaś wiernych na całym świecie ten przykład chwalebnie naśladowała. Do tej myśli Naszej zastosowali się, jak wiecie, nie tylko katolicy, ale liczny nawet zastęp tych, którzy z Nami nie mają łączności. W świątyniach ich jakby w braterskim sojuszu wznosiły się błagania, a o ich wdzięczności do Nas mieliśmy dowody publiczne i prywatne. Miłosierny Bóg w nieskończonej swej łaskawości mile bez wątpienia przyjął te modły, a ta właśnie modlitewna jednomyślność nie była bezowocna i daremna. Spodziewać się zaś należy, iż w przyszłości ta jedność wyda jeszcze większy plon choć nie tak dawno wrogowie imienia i czci Boskiej w krajach, o których mówiliśmy, bardziej rozgorzali w prześladowaniu Kościoła. Błagać więc trzeba Chrystusa, Odkupiciela rodu ludzkiego, aby zwrócić raczył zasmuconym synom Rosji spokój i wolność [s. 384] w wyznawaniu wiary. Ażeby zatem wszyscy z małym tylko mozołem i wysiłkiem do togo przyczynić się mogli, rozporządzamy, by modlitwy, które śp. poprzednik nasz Leon XIII kapłanom i wiernym po ukończonej Mszy św. odmawiać polecił, odmawiane były na ową intencję, czyli za Rosję. Biskupi zaś i duchowieństwo świeckie oraz zakonne pouczą swoje owieczki i wszystkich uczestniczących w Mszy św. o tej intencji i często ją przypominać będą”.
(—) † A. Szelążek
Biskup Łucki
(—) Ks. J. Szych Kanclerz