Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki, Rozporządzenie nr 2425 o Jubileuszu Odkupienia Rodzaju Ludzkiego, Łuck, 23 kwietnia 1934, Miesięcznik Diecezjalny Łucki 9(1934) nr 5, s. 178-182
Łuck, dn. 23 kwietnia 1934 r.
BISKUP ŁUCKI
Nr 2425
Do Przewielebnych Kapłanów i drogich Wiernych
Diecezji Łuckiej.
Dnia 2 kwietnia 1934 roku Namiestnik Chrystusowy rozszerzył na cały świat katolicki Jubileusz ku uczczeniu dziewiętnastowiekowej pamięci odkupienia rodzaju ludzkiego. [s. 179]
Mocą tej Konstytucji Apostolskiej przez cały rok od oktawy Wielkanocnej niniejszego roku do niedzieli Przewodniej, tj. Do dnia 28 kwietnia 1935 roku zostaje dostępnym dla wszystkich wiernych uzyskanie odpustów i łask wielkiego Jubileuszu.
Aby wiernym naszej diecezji uprzystępnić możność korzystania z tego Jubileuszu, wzywam wszystkich kapłanów naszej diecezji, przede wszystkim zaś Czcigodnych Księży Proboszczów, aby najpierw przez podanie treści Konstytucji Apostolskiej, następnie przez odpowiednie kazania i zachęty skłaniali wiernych do uzyskania wspomnianych łask, których skarbiec z całą szczodrobliwością jest nam otwarty.
Napomina nas Ojciec św., abyśmy w naszych modłach prywatnych i jubileuszowych według intencji Papieża wspierali Go w apostolskim dziele, prosząc Boga o wolność Kościoła we wszystkich państwach, o spokój i zgodę narodów, o błogosławieństwo Boże dla misji, o powrót do prawdziwej wiary tych, co odłączyli się od Kościoła Chrystusowego.
W szczególny zaś sposób Ojciec św. wzywa, byśmy modlitwą i pokutą zadość czynili za zniewagi Bogu wyrządzone przez bezbożników, aby usiłowania ich pozostały płonne i szkód nie wyrządzały w duszach ludzkich.
Aby zatem umożliwić wiernym osiągnięcie odpustu:
Natomiast a) dla osób słabego zdrowia lub zatrudnionych pielęgnowaniem chorych; b) dla starców, którzy siedemdziesiąty rok życia przekroczyli; c) dla osób, które ze względu na oddalenie rzadko przybyć mogą do świątyni; d) dla robotników, którym praca fizyczna nie pozwala na większą ilość nawiedzeń świątyni, wyznaczamy trzykrotne nawiedzenie kościoła z odmówieniem modlitw do uzyskania odpustu przepisanych jak w punkcie 3.
Obłożnie chorych przy zachowaniu warunku odbycia Spowiedzi św. mogą uzyskać odpust odmawiając 12 pacierzy. Dla więźniów zamkniętych w ciągu roku księża kapelani wyznaczą w zamian za nawiedzenie kościoła inne warunki dla ich dostępne.
7) Jeżeli pobożne nawiedzanie kościołów urządzane będą publicznie, np. grupami albo przez młodzież [s. 181] szkolną pod przewodnictwem kapłana, choćby bez oznak procesjonalnych, liczbę wspólnych nawiedzeń kościołów z odmówieniem przepisanych modlitw zmniejszamy do trzech. Czcigodni Księża Proboszczowie mając na uwadze oddalenie parafian od świątyń, utrudniające im odbycie dwunastu nawiedzeń, kilkakrotnie w ciągu roku jubileuszowego urządzą wspólne procesjonalne dopełnienie warunków odpustu. Każdą procesję odbyć należy w ten sposób, że kapłan razem z ludźmi zebranymi w kościele wychodzi przed Kościół i wraca do świątyni przy śpiewie pobożnej pieśni. Tak należy rozpoczynać trzykrotne wspólne nawiedzenia. Następnie udając się do wskazanych wyżej ołtarzy, za każdym procesjonalnym nawiedzeniem trzeba odmówić modlitwy podane w punkcie 3-cim. Po trzecim nawiedzeniu i odmówieniu modlitw, kapłan udzieli wiernym błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem. Oczywista, że trzykrotne to procesjonalne nawiedzenia odbywać się bezpośrednio jedno po drugim w ciągu tego samego dnia.
8) Ponieważ dla uzyskania odpustu należy przystąpić do Sakramentu Pokuty i Komunii św. Wielebni Księża Proboszczowie ułatwić winni wiernym więcej niż kiedykolwiek przystąpienie do tych Sakramentów świętych.
9) Czcigodni księża Dziekani na najbliższej konferencji obmyślą wespół z Duchowieństwem dekanatu wzajemną kolejną pomoc w słuchaniu spowiedzi, ażeby wierni mieli możliwość wyboru spowiednika przy odbyciu jubileuszowej spowiedzi.
Polecam również obowiązkowe odczytanie na najbliższej konferencji tej części Konstytucji Apostolskiej, która określa władzę spowiedników na czas Jubileuszu.
Ukochani Bracia Kapłani i Drodzy Diecezjanie! Niech ten rok jubileuszowy sprowadzi całe źródła łask na dusze nasze. Mając ze strony Kościoła Świętego zapewniony do nich dostęp, od naszej żarliwości zależy, by one zstąpiły w mierze przeobfitej i do gruntu [s. 182] zmieniły i udoskonaliły serca nasze. Daj Boże, by wielki rok jubileuszowy naszego zbawienia dostarczył nam nie tylko historycznych wspomnień największych wydarzeń w dziejach, lecz uświęcił nas przez gorętszą miłość Zbawiciela i Jego matki Najświętszej.
(—) † Adolf Szelążek
Biskup Łucki
(—) Ks. J. Szych
Kanclerz