Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki, Zarządzenie nr 936 w sprawie 50-lecia kapłaństwa papieża Piusa XI, Łuck, 19 lutego 1929, Miesięcznik Diecezjalny Łucki 4(1929) nr 2, s. 63-66.
Łuck, dn. 19 lutego 1929 r.
Biskup Łucki
Nr 936
Do Przewielebnego Duchowieństwa i Wiernych
Diecezji Łuckiej
Dnia 20 grudnia 1879 roku w bazylice św. Jana na Lateranie przyjął święcenia kapłańskie Ten, który później, po kilkudziesięciu latach pracy kapłańskiej, ozdobionej aureolą głębokiej wiedzy, cnoty i gorliwości apostolskiej, powołanym został przez Boga na Najwyższego Kapłana, Chrystusowego Zastępcę w Kościele świętym.
Na rok 1929, jako rok 50-lecia Swego kapłaństwa Ojciec św., uprzedzając najgłębsze pragnienia i potrzeby milionów wiernych synów Kościoła, powołuje cały świat katolicki, wszystkich „którym droga jest sprawa zbawienia” do radosnego uczestniczenia w wielkim święcie Swego kapłaństwa.
Jako najlepszy Ojciec wielkiej rodziny katolickiej nie mógł Najwyższy Pasterz oddzielić Swej radości i dziękczynienia dla Boga od radości i trwałych korzyści duchowych Swych dzieci. Z całej pełni kochającego serca pragnie, by Jego dziękczynne mogły zjednoczyły się z gorącą modlitwą, duchową radością i większym uświęceniem Jego synów. [s. 64]
W 50-tą zatem rocznicę Swego kapłaństwa, Namiestnik Chrystusowy w zamiarze zwiększenia wiary i poprawy obyczajów ogłasza Konstytucję „Auspicantibus Nobis”, którą jako nieomylny i troskliwy szafarz darów Bożych wzywa wszystkich, tak utrudzonych dla spraw ziemskich na ucztę prawdy, łaski Bożej, pragnąc wzbogacić całą rodzinę chrześcijańską w zbawienne środki nadprzyrodzone ku udoskonaleniu jednostek i społeczeństw wiodące.
Rok zatem 1929, jako rok święty, jubileuszowy, według pragnień Ojca św. ma być rokiem modlitwy, pokuty, ścisłego zjednoczenia z Bogiem wiernych w Kościele Chrystusowym.
Przede wszystkim nawołuje Ojciec św. wiernych do gorętszej modlitwy, która skierowując dusze nasze od myśli i zainteresowań ziemskich ku sprawom wyższym, duchowym, ku Dawcy wszelkiego dobra, ku Bogu, będzie najskuteczniejszą obroną przeciwko trudnościom czasów obecnych, swoim światłem rozjaśni atmosferę ludzkości, uwydatni i ożywi w sercach ludzkich świadomość prawdy, sprawiedliwości i dobroci Bożej, a tak pojęta modlitwa będzie najskuteczniejszym środkiem ku udoskonaleniu jednostki, rodziny i społeczeństwa.
Człowiek dzisiejszy tak bardzo potrzebuje odnowy religijnej i moralnej, a ponieważ jest to sprawa Boża i nadprzyrodzona, dlatego wysiłki i współdziałanie nasze w urzeczywistnieniu wielkiego tego dzieła winny być duchowe i nadprzyrodzone, wiodą one przez żal, pokutę, zbliżenie się do Boga w modlitwie.
Od modlitwy, dzieł pobożności i miłosierdzia chrześcijańskiego papież uzależnia uzyskanie odpustu zupełnego, jakiego wierni mogą dostąpić w ciągu całego roku jubileuszowego, do 31 grudnia.
Ten odpust zupełny mogą wierni uzyskać przy spełnieniu następujących warunków:
W odróżnieniu od jubileuszów zwykłych, inne odpusty zawieszeniu nie ulegają w okresie tego roku świętego. Przeciwnie Ojciec św. w celu pomnożenia ducha modlitwy, udziela łask szczególnych, a mianowicie:
Odpowiedzią na to pełne dobroci wezwanie Namiestnika Chrystusowego niech będzie żarliwe uznanie i skwapliwe uczestnictwo w wielkości daru ojcowskiego. Niech ten rok święty, w którym dla naszego pożytku Najwyższy Pasterz otwiera skarby łask w społeczności Chrystusowej się znajdujących, będzie rokiem gorącej modlitwy, pokut i gruntownej pracy nad naszym udoskonaleniem.
(-) Adolf Szelążek
Biskup Łucki
(-) Ks. J. Szych
Kanclerz