Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki, Zarządzenie w sprawie przygotowań na pierwsze Święto Patronki Diecezji Łuckiej, [Łuck], 15 sierpnia 1928, Miesięcznik Diecezjalny Łucki 3(1928) nr 9, s. 387-389.
BISKUP ŁUCKI OKÓLNIK.
dnia 15 sierpnia 1928 r.
Nr 4147.
Do Czcigodnego Duchowieństwa
Diecezji Łuckiej.
Św. Kongregacja Obrzędów nadesłała Dekret o zatwierdzeniu przez Ojca Świętego wyboru Świętej Teresy na Patronkę Pierwszorzędną Diecezji Łuckiej obok Św. Stanisława Biskupa.
Dekret powyższy ustanawia jednocześnie w naszej Diecezji święto Tej patronki dnia 3 października według rytu duplex primae classis cum octava communi.
Powiadamiając o powyższym, wzywam Czcigodne Duchowieństwo do zajęcia się przygotowaniem tej uroczystości, która ma być jednocześnie dniem promulgacji omawianego Dekretu Stolicy Apostolskiej. Akt promulgacji obejmuje między innymi ogłoszenie wiernym krótkiego listu pasterskiego, który w tym przedmiocie będzie wydany i rozesłany do wszystkich Ks. Proboszczów, Rektorów kościołów i prefektów szkół w czasie najbliższym przed dniem 3 października.
Nie potrzebuję wypowiadać szczególnej zachęty do gorliwego przygotowania tego święta, przekonany bowiem jestem, że Czcigodne Duchowieństwo włoży w ten moment dziejowy całą pełnię pobożności i gorącej czci dla nowej Patronki.
Niechże więc we wszystkich parafiach, względnie także w środowiskach oświatowych, powstaną, za inicjatywą Czcigodnego Duchowieństwa, Komitety Uczczenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, złożone z przedstawicieli inteligencji miejscowej i okolicznej, z przedstawicieli mieszczan i ludu. Szkolne Komitety powstać mogą oddzielnie, jakkolwiek działać powinny w porozumieniu z Komitetem Głównym. Inicjatywie tych Komitetów zostawiam opracowanie szczegółowych [s. 388] programów i porządku uroczystości pozakościelnych, a zatem urządzenia odczytów, pochodu, ozdobienia ulic, uroczystego poświęcenia obrazu Św. Teresy i wniesienia do kościoła lub do określonych Zakładów Wychowawczych lub Dobroczynnych.
Dla zwiększenia podniosłości obchodu święta Patronki Diecezji użyć należy wszystkich dostępnych środków, zatem przygotować gdzie można, chóry śpiewacze, orkiestry, kwiaty, iluminacje.
W kościołach przewidzieć by należało i przeprowadzić uroczyste Triduum albo nawet Nowennę przed dniem 3 października z nabożeństwami, a więc z nieszporami i sumami, podczas których głoszone być winny dostosowane do chwili kazania. Nowennę lub Triduum wykorzystać można dla apologetycznych kazań, zmierzających do obudzenia pobożności w tych sferach, które zaniedbane są pod względem religijnym. W rozwinięciu zespołu nabożeństw nie ustalam jednego dla całej Diecezji programu, zostawiając to gorliwości i roztropności Cz. Księży Proboszczów, z zastrzeżeniem ścisłego zachowania przepisów liturgicznych.
Na uroczystość 3 października pozwalam wystawiać Najświętszy Sakrament tak podczas nieszporów pierwszych i drugich, jako też podczas sumy.
Wszystko zaś zbiegać się powinno do jednego ogniska, do jednego celu, który przyświecać ma w tej akcji nieustannie, do rozpalenia miłości Bożej w duszach ludzkich. Może niejedna dusza ludzka powstanie z martwych, może wiele znajdzie w tych dniach uroczystych uzdrowienie i utrwalenie w cnocie. Otwórzmy drogę dla nowych triumfów łaski Bożej. Jak największa możliwie liczba wiernych niech przystąpi do Sakramentu Pokuty i Eucharystii. Ze wszech miar przeto należy ułatwić wiernym odbycie Spowiedzi Świętej i zorganizować, w miarę możności, komunię generalną. [s. 389]
Niech Święta Patronka Diecezji Łuckiej błogosławi zbożnym pracom Czcigodnego Duchowieństwa.
† (—) A. Szelążek
Biskup Łucki
(—) Ks. Jan Szych
Kanclerz