Instytut Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych
ul. Chopina 29/7, 20-023 Lublin.
Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki,List do Janusza Szelążka, Bierzgłowo Zamek, 30 maja 1948, oryg. depozyt IABMK, rps, k. 1-2.
Do Janusza Szelążka
Rumia Zagórze
Pow. Morski
Zakład Księży Salezjanów 12, Gdynia
Dla Januszka Szelążka
L. J. C.
Bierzgłowo Zamek 30/V 48
Najdroższy Januszu,
Od pierwszej chwili poznania Ciebie wyniosłem wrażenie, że będziesz dobrym Synem Kościoła, dobrym Synem Ojczyzny, wiernym i kochającym Boga jego Synem. W tym przekonaniu utwierdza mnie chwalebne świadectwo, jakie dają o Tobie Przełożeni.Zbliżył się najuroczystszy dzień Twoje Pierwszej Komunii Świętej. Wspaniałość nabożeństwa, niezmierna radość, która ożywia wszystkich związanych z Twoją Rodziną, Twoich Przełożonych i cały tłum kolegów oraz gości, wskazuje, że dokonuje się akt niezmiernej doniosłości. Przystępujący do tej Komunii świętej doznają tak głębokich wzruszeń duchowych, że pamięć ich zachowują przez całe życie w tym dniu łączy się z nimi bezpośrednio Pan Jezus, aby wytworzyć z ich duszą nieśmiertelną spójnię. Dzień ten nie jest przemijającą uroczystością, która pozostawia tylko wspomnienia miłe niezwykłej radości. Dzień ten rozpoczyna w życiu człowieka nowy okres przebogatej w zasługi działalności; rozpoczyna szereg komunii świętych, które człowiek przyjmować będzie zgodnie z wezwaniem Pana Jezusa: „Ten jest chleb żywy, który z nieba zstępuje, aby każdy który go spożywać będzie, nie umarł” (J XI 59). Dzień ten rozpoczyna osiąganie wielkich darów, które Pan Jezus uzależnił od godnego przyjmowania komunii świętej.
On powiedział: „Kto pozywa moje ciało i pije moją krew, we mnie mieszka, a ja w nim” (Jan XI 57). A dalej wskazał: „Kto mieszka we mnie a ja w nim, ten wiele owoców przynosi” (Jan XI 5). A więc tajemnicą owocnej działalności człowieka w tym życiu doczesnym jest zjednoczenie z Panem Jezusem, zależne od godnego przystępowania do stołu pańskiego. Człowiek tak zjednoczony z Panem Jezusem, nie zamyka się w egoistycznym dążeniu do własnego dobra, bo uczestnictwo w uczcie Eucharystycznej zapewnia szczęście ogółu, jak to wskazał Pan Jezus: „Chleb, który ja dam, jest ciało moje na życie świata” (Jan VI 51). Człowiek, który uczestniczy w uczcie Eucharystycznej, umie wznieść się ponad dążenia doczesne, aby i w tym życiu ziemskim, żyć dla najwyższego ideału, dla Niego Samego, dla Pana Jezus. On sam to wskazał: „Kto pozywa mnie, on żyć będzie dla mnie” (Jan VI 58). W tych warunkach zrozumiałe jest słowo Pańskie: „Kto pożywa ciało moje i pije moją krew, ma żywot wieczny.” (Jan VI 55).
Błogosławiąc Ci z głębi duszy w tym dniu uroczystym, życzę abyś wezwaniom Pana Jezusa godnie odpowiadał. Będzie to gwarancją spełnienia naszych przewidywań, że będziesz dobrym Synem Kościoła, dobrym Synem Ojczyzny wiernym i miłującym Boga Jego Synem.
Całym sercem oddany
[Szelążek]