Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki, Pismo nr 359. Polecenie Krucjaty Eucharystycznej, Miesięcznik Diecezjalny Łucki 3(1928) nr 2, s. 71-73.
KURIA BISKUPIA ŁUCKA
SEKCJA SZKOLNA
№ 359
W sprawie: Krucjaty
Eucharystycznej Diecezji Łuckiej.
Do Przewielebnych Księży Proboszczów i Prefektów
Każdy z duchownych i świeckich trzeźwo obserwujący współczesne życie i gorącą walkę, o najświętsze ideały, jasno zdaje sobie sprawę z tego, że organizacje katolickie są warunkiem koniecznym obrony Kościoła przed jego zorganizowanymi wrogami. Z drugiej znowu strony, kto zetknął się z życiem Stowarzyszeń i Organizacji religijnych, napotykał wielkie trudności w akcji systematycznej z powodu braku ludzi, przygotowanych do tej wielkiej pracy. Zjawisko to jest powszechne.
Naokoło słyszymy narzekania, iż brak ludzi uspołecznionych, brak charakterów, słowem brak ludzi wewnętrznie wyrobionych, którzy by mogli innych prowadzić. Zadaniem więc naszym jest, nie zniechęcając się przygotować łudzi do katolickiej akcji społecznej przez wyrobienie dzielnych chrześcijańskich charakterów. W programie tych dążeń oczywiście na czoło wysuwa się praca nad młodzieżą, tą przyszłością Kościoła naszego i narodu.
Ze smutkiem, Bracia kapłani, musimy stwierdzić, że rodzina powojenna niedostatecznie troszczy [s. 72] się o wychowanie w ogóle, a w szczególe o wychowanie religijne swych dzieci. Obowiązek ten przeszedł poniekąd na szkołę. Szkoła znowu nie jest przygotowana, by temu zadaniu sprostać; zresztą kładzie dotąd główny nacisk na ukształcenie umysłu młodzieży, gdy strona urobienia woli musi być wzmocniona. Oczywistą jest przeto rzeczą, że my kapłani, posłani przez Pana Jezusa, Przyjaciela dziatek, do kształcenia dusz ludzkich, musimy w stosunku do młodzieży wypełnić to posłannictwo z całą gorliwością. Zadaniem naszym jest w szkole i poza szkołą rozpalanie w sercach młodych żywej wiary, nauczanie gruntownej pobożności, wyrabianie silnej, odpornej na zło woli, — słowem wychowanie wyrobionych wewnętrznie o głębokim uświadomieniu religijnym uspołecznionych katolików. Środkami wielce ułatwiającymi osiągnięcie tego celu są organizacje religijne dla młodzieży. Dlatego to Okólnikiem z dnia 3 lipca 1926 roku (Miesięcznik Diecezjalny Łucki № 2 z 1926 r.) wskazałem szereg organizacji religijnych, które mogą być wykorzystane w duszpasterstwie szkolnym zależnie od wieku i zainteresowań młodzieży. Na swą zaś Kurię włożyłem ścisły obowiązek czuwania nad planowością w pracach organizacji.
Dziś stosownie do Statutu 425 Synodu Łuckiego polecam i aprobuję nową u nas w Polsce organizację religijną „Krucjatę Eucharystyczną”, której celem jest rozszerzanie czci Eucharystycznego Chrystusa w sercach młodzieży przez częstą Komunię Świętą i systematyczne, na tle eucharystycznym, wyrabianie duszy dziecka. Cel swój „krucjata” pragnie osiągnąć przez budzenie w młodym sercu ducha czynnej ofiary ze swoich wad dla Eucharystycznego Chrystusa. „Krucjata Eucharystyczna” przybrała na zewnątrz formę żołnierską. Ojciec Św. jest naczelnym wodzem, biskupi, kapłani i świeccy kierownicy — to w różnych stopniach dowodzący [s. 73] oficerowie. Dzieci tworzą grupy, hufce. Krucjata ma też swój sztandar, hasła, odznaki, hymny. Obecny Ojciec św. Pius XI, wypowiedział się o niej z wielkim uznaniem, „widząc, mówi Papież, jak to dzieło krucjaty Eucharystycznej się rozwija, nasuwa mi się myśl, że P. Jezus chce przez Eucharystię zbawić młodzież. Papieżowi tacy żołnierze są potrzebni, a przede wszystkim ci najmniejsi, którzy są najserdeczniejszymi przyjaciółmi P. Jezusa i naszymi.”
Organizacja ta, mając wzniosły cel, uwzględniając przy tym psychologię i upodobania dziecka, może odegrać ważną rolę w religijnym wychowaniu młodzieży, może przygotować dzielnych, wewnętrznie urobionych obrońców wiary i praw Chrystusa w społeczeństwie. Ze wszech miar wskazanym jest, by Przewielebni Księża Proboszczowie i Prefekci zapoznali się bliżej z organizacją „krucjaty” i rozwinęli ją u siebie, o ile na to miejscowe warunki pozwalają. Dla łatwiejszej orientacji nadmieniam, że kierownictwo „krucjaty Eucharystycznej” w Polsce spoczywa w ręku Ojców Jezuitów w Krakowie, ul. Kopernika 26. Tam ks. Józef Bok T. J. kierownik Centralnego Sekretariatu krucjaty, wydaje kwartalnik „Hostia”, organ dla kierowników poszczególnych stowarzyszeń krucjaty. Zachęcam do zaprenumerowania „Hostii” z tego powodu, iż znajdziemy w niej przebogaty materiał do przemówień i kazań o Najświętszym Sakramencie.
†(-) Adolf Szelążek
Biskup Łucki
(-) Ks. Jan Szych
Kanclerz