Ks. bp A. P. Szelążek, biskup łucki, Pismo w sprawie żeńskiej służby pożarniczej w strażach pożarnych [Inna nazwa:] Pismo w sprawie udziału w pracach na rzecz obronności kraju, Łuck, 31 lipca 1939, Miesięcznik Diecezjalny Łucki 14(1939) nr 8, s. 440-441.
Łuck, dn. 31.VII. 1939 r.
BISKUP ŁUCKI
Nr 4835
Do Czcigodnego Duchowieństwa
Diecezji Łuckiej.
Żaden z obywateli nie może uchylać się od udziału w pracach, koniecznych dla bezpieczeństwa i niepodległości Państwa, które będąc prawem i własnością obywateli, ofiarą i czynnym udziałem tychże obywateli obronionym i utrzymanym być może.
Prace dla tych celów prowadzone są już w czasie pokoju, aby przez należyte wyszkolenie teoretyczne i praktyczne szerokich warstw społeczeństwa dla służby społecznej, różne dziedziny tak rozległej maszyny życia publicznego sprawnie funkcjonowały bez uszczerbku dla Państwa. [s. 441] Realizowane obecnie przygotowania obrony przeciwlotniczej kraju w zakresie akcji przeciwpożarowej wymagają między innymi organizowania w strażach pożarnych żeńskiej służby pożarniczej.
Zagadnienie tworzenia oddziałów tej służby staje się podstawowym dla przygotowań skutecznej obrony przeciwpożarowej w czasie wojny, kiedy to szeregi straży pożarnych zostaną w znacznym stopniu uszczuplone przez odejście do służby wojskowej strażaków rezerwistów przy jednoczesnym wzroście zadań tych straży.
Zachodzi zatem bezwzględna potrzeba zabezpieczenia stanów straży miejskich, a przede wszystkim wiejskich, elementem żeńskim w postaci wspomnianych wyżej oddziałów.
Wspomniane osiedla, pozbawione kadr strażackich na wypadek wojny pozostałyby bez żadnej obrony przeciwpożarowej, a zatem samym stan bezpieczeństwa pożarowego kraju i jego odporność wojenna uległaby poważnemu zagrożeniu.
W tym stanie rzeczy wzywam Czcigodne Duchowieństwo, aby poparło wysiłki Związku Straży Pożarnych R.P., zmierzające do zmobilizowania kadr kobiecych do zadań obrony przeciwpożarowej zarówno w miastach jak i osiedlach wiejskich.
Do ochotniczego zgłaszania się kobiet w szeregi straży pożarnych winny zgłaszać się i członkinie oddziałów Akcji Katolickiej i druhny oddziałów młodzieży katolickiej, które zachowując autonomię w dziedzinie zadań własnych organizacji, winny podjąć się równocześnie obowiązków, płynących z miłości bliźniego i umiłowania Ojczyzny.
Katolickie organizacje nie powinny dać się wyprzedzić innym organizacjom w poświęceniach dla dobra Państwa Polskiego.
(—) † Adolf Szelążek
Biskup Łucki
(—) Ks. J. Szych
Kanclerz