Toruń, Kościół św. Jakuba, to ostatnie miejsce doczesnej pielgrzymki Biskupa Szelążka. W podziemiach prezbiterium zostało złożone jego ciało, do którego przybywali, i jak wiadomo, przybywają grupy ludzi i indywidualni pielgrzymi, aby modlić się przy grobie Sługi Bożego bpa A. P. Szelążka, wypraszać przez jego wstawiennictwo potrzebne łaski. Od 6 października 2013 roku, Kościół św. Jakuba to miejsce szczególne, gdyż tego dnia rozpoczął się proces beatyfikacyjny i oficjalnie biskupowi Szelążkowi przysługuje tytuł Sługi Bożego.
Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka przeprowadzony w diecezji toruńskiej zakończył się w 2016 roku a obecnie jest w fazie rzymskiej i trwa opracowywanie Positio na temat heroiczności życia, cnót i sławy świętości.
W roku 2018, miała miejsce ekshumacja doczesnych szczątków Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz przeniesienie ich z krypty prezbiterium kościoła św. Jakuba w Toruniu, do nowego sarkofagu, umieszczonego w południowej nawie tego samego kościoła, w miejscu dostępnym dla każdego. Był to jeden z etapów toczącego się procesu beatyfikacyjnego.
Pierwszy ślad upamiętnienia osoby świątobliwego Pasterza odnajdujemy w Kościele św. Jakuba w Toruniu. Jest to płyta nagrobna, ufundowana przez kapłanów diecezji łuckiej w 1961 roku. W jednym z listów ks. Antoniego Jagłowskiego, z datą 9 grudnia 1960 r., odnajdujemy zapis: „Minęło już lat 10 od czasu gdy na zawsze odszedł od nas Arcypasterz nasz śp. Ks. biskup Szelążek. Za życia staraliśmy się o godne warunki egzystencji dla Niego. Po śmierci pamiętamy w modlitwach o Jego duszy, chcemy też pamiętać i o Jego grobie. Wśród naszych braci Kapłanów powstała myśl ufundowania skromnego choćby epitafium”. Tablica ta została poświęcona 9 lutego 1961 r., a więc w 11. rocznicę śmierci Sługi Bożego, podczas uroczystej mszy św. z udziałem innych kapłanów, sióstr ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz osób świeckich.
W 1988 roku została ufundowana kolejna tablica w kościele św. Jakuba w Toruniu, wykonana z czerwonego marmuru węgielnego, tym razem umieszczona na prawym filarze, przy głównym wejściu do kościoła. Została wzniesiona staraniem ówczesnego proboszcza ks. dr. Jerzego Więckowiaka, który w liście do ks. prałata, prawdopodobnie ks. Krejczy, napisał: „Cieszę się tak samo jak szczątek Kapłanów Diecezji Łuckiej, że udało mi się w dobrym stylu upamiętnić miejsce spoczynku wybitnego Biskupa dra A. P. Szelążka. Widząc każdego dnia ogromne zainteresowanie licznych turystów tablicą pamiątkową, zapytuję się stale od nowa, dlaczego dotąd nikt nie pomyślał o zafundowaniu ‘znaku’ obecności Biskupa w Kościele Jego wiecznego spoczynku. Cieszę się, że tablica ukazuje nam wizerunek biskupa. Na odsłonięcie i poświęcenie tej tablicy dnia 21 kwietnia 1988 r., przybył biskup chełmiński Marian Przykucki, który tego dnia udzielił również sakramentu bierzmowania oraz przewodniczył mszy św. W wygłoszonym słowie Bożym przypomniał losy biskupa Szelążka, oraz ukazał zebranym życie i działalność biskupa – wygnańca.