Kolejnym miejscem, z którym jest związana postać Sługi Bożego bpa A. P. Szelążka jest miasto Węgrów. Z drewnianym domem rodzinnym w Węgrowie Sługa Boży był zawsze bardzo związany. Tu głównie dojrzewał duchowo i dorastał do pełni człowieczeństwa. Przewiduje się, że w Węgrowie mieszkał od ok. 1867/8 roku, gdzie się przeprowadził jego ojciec z Żelechowa. Rodzina Szelążków zatrzymała się już na stałe w Węgrowie, stąd też na parafialnym cmentarzu znajduje się ich grób rodzinny: rodziców Eleonory i Stanisława oraz brata Sługi Bożego – Władysława. W czasach seminaryjnych i później już jako biskup łucki, w miarę możliwości przyjeżdżał i odwiedzał rodziców i brata.
Wspomina o tym ks. Wincenty Jagodziński, który osobiście poznał Sługę Bożego i jako młody chłopak (miał 10 lat) służył mu do mszy św. Pisze: Zauważyłem Jego wyjątkową pobożność, skupienie i przeżywanie Liturgii świętej. Później w rozmowie, gdy odprowadzałem Ks. Biskupa do domu Jego brata, Biskup pytał się o moją rodzinę, interesował się i pytał gdzie się uczę
i co w przyszłości myślę robić. Były też rozmowy inne, pełne humoru i pogody ducha.
Zachowało się kilka ciekawych dokumentów, które tu przytoczę w oryginale, aby lepiej oddać atmosferę tamtych czasów oraz splot różnych okoliczności związanych z Węgrowem, miastem młodości Sługi Bożego i ostatnich lat jego rodziców.
List rodziców do syna ks. Adolfa Piotra Szelążka
Węgrów, dnia 6/I 1925
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
Najukochańszy Adolku, Drogi nasz Synu
Przesyłamy Ci nasze najserdeczniejsze podziękowania za nadesłany nam z Rzymu list, w którym znajdujemy najprzód wiadomość o odbytej szczęśliwej Bogu dzięki podróży, a następnie o przyjemnych wiadomościach: że byłeś obecnym jako zaproszony na koncercie Paderewskiego w mieszkaniu Ojca Świętego, następnie w pewnej wieczornej audiencji na której doznałeś serdecznego obejścia się z Tobą Ojca Świętego i specjalnego błogosławieństwa Jego Świętobliwości udzielonego dla nas, dla cioci Włodkowskiej i dla Władzia.
Na początku listu piszesz, że zaraz po przyjeździe do Rzymu zacząłeś pracować naukowo co trwało cały tydzień, a następnie po paru dniach przerwy z powodu różnych świąt znowu się wziąłeś do nauki. Więc gorąco modląc się błagamy Boga o pomoc w tej pracy Twojej naukowej, aby gdy przyjdzie na Ciebie kolej o złożenie egzaminu tej nauki, aby ten egzamin wyszedł świetnie z wielkim pożytkiem dla naszego kochanego drogiego Kościoła Świętego i dla naszej umiłowanej Ojczyzny.
Ciocia Włodkowska przesyła Ci swoje serdeczne ucałowanie Twoich rąk.
Przyciskamy Cię do serc naszych i całujemy po niezliczone razy Twoją ukochaną głowę.
Całujemy Cię i całym sercem i całą duszą
Kochający Cię Rodzice
Treść BłogosławieństwaOjca Świętego dla przybranej mamy biskupa – Eleonory Szelążek, Rzym 6 listopada 1929 r. (Na kilka miesięcy przed śmiercią):
Ojcze Święty! Eleonora Szelążek najpokorniej upadając do Stóp Waszej Świątobliwości błaga o Błogosławieństwo Apostolskie z odpustem zupełnym na godzinę śmierci, nawet i wtedy, gdy nie mogąc się wyspowiadać i przyjąć Komunii Świętej skruszona zawezwie ustami lub sercem Najświętsze Imię Jezus.
Watykan, dnia 6 listopada 1929 r.
Podpisany Kardynał Karol Cramosievi
Akt zgonu Eleonory Szelążek
Działo się to w mieście Węgrowie dnia siódmego stycznia tysiąc dziewięćset trzydziestego roku o godzinie dziesiątej rano. Stawili się: Władysław Szelążek, lat sześćdziesiąt pięć, sędzia i Wiktor Murawski, lat sześćdziesiąt, rolnik, obydwóch zamieszkałych w Węgrowie i oświadczyli, iż dnia czwartego stycznia bieżącego roku o godzinie dziewiątej wieczorem zmarła w Węgrowie Eleonora z Dobraczyńskich Szelążek, wdowa, lat osiemdziesiąt jeden mająca, zrodzona w Puławach parafii Włostowice a zamieszkała w Węgrowie, zapisana do księgi ludności miasta Węgrowa powiatu węgrowskiego, województwa lubelskiego, córka Józefa i Józefy z Ottowiczów, członków Dobraczyńskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Eleonory Szelążek, akt ten stawającym przeczytany przez nas i przez nich podpisany . Utrzymujący Akta stanu cywilnego.
(-)Ks. Aleksander Wojdyna
(-)Władysław Czerkiewicz
(-)W. Murawski
Akt zgonu Stanisława Szelążka
Działo się w mieście Węgrowie dnia siedemnastego sierpnia tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku o godzinie jedenastej rano, stawili się: Ksiądz Biskup Adolf Szelążek lat sześćdziesiąt z Warszawy i Władysław Szelążek lat sześćdziesiąt jeden, sędzia z Węgrowa, i oświadczyli, iż dnia dzisiejszego o godzinie ósmej rano, zmarł w Węgrowie Stanisław Szelążek, lat osiemdziesiąt sześć, miesięcy dziewięć mający, żonaty, emeryt, urodzony w Żelechowie, powiatu Garwolińskiego, a zamieszkały w Węgrowie, syn Łukasza i Anastazji z Kruków, małżonków Szelążków, pozostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Eleonorę z Dobraczyńskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Stanisława Szelążka, akt ten stawającym przeczytawszy przez Nas i przez Nich podpisany. Utrzymujący akta stanu cywilnego
(-)Ks. Aleksanred Wojdyno
(-) Adolf Szelążek biskup sufragan płocki
(-)Władysław Szelążek
Akt zgonu Władysława Szelążka
Działo się w mieście Węgrowie dnia piętnastego maja tysiąc dziewięćset czterdziestego pierwszego roku o godzinie piętnastej. Stawili się: Maria Śliwowska, kościelna i Ewa Witkowska, emerytka, obydwie pełnoletnie z Węgrowa, i oświadczyły, iż dnia piętnastego maja roku bieżącego o godzinie piętnastej, zmarł w Węgrowie Władysław Szelążek, emerytowany sędzia, kawaler, lat siedemdziesiąt siedem mający, urodzony w Żelechowie, powiatu garwolińskiego, a zamieszkały w Węgrowie, syn Stanisława i Marianny z Gregoriewów, małżonków Szelążków. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Władysława Szelążka, akt ten stawającym przeczytany przez Nas i przez Nich podpisany został. Utrzymujący akta stanu cywilnego
(-)Ks. K. Czarkowski
(-)M. Śliwowska
(-)E. Witkówna
Akt darowizny dokonany przez bpa A. P. Szelążka na rzecz parafii po śmierci brata Władysława
Łuck, 7 lipca 1942 r.
Biskup Łucki
Niżej podpisany Adolf Szelążek, Biskup Łucki.
Niniejszym oświadczam, że dom po moich rodzicach w Węgrowie, przy ulicy 3 maja (dawniej- Długa) wraz ze wszystkimi zabudowaniami, z placem pod tym domem i zabudowaniami, z przylegającym do nich ogrodem owocowym i idącym za nim gruntem, obsiewanym dawniej zbożem – a w dalszym ciągu ogrodem warzywnym i łąką, obejmującą odnośną część rzeczki, przeznaczam – na wypadek mojej śmierci – na Sierociniec lub Ochronę w Węgrowie według uznania miejscowego rzymsko – katolickiego proboszcza – i pod jego pełnym zarządem i zawiadywaniem. W tym znaczeniu rozumieć należy mój testament, w którym wyraziłem tę moją dyspozycję co do rzeczonego domu wraz z wymienionymi wyżej realnościami. Powyższe stwierdzam swym własnoręcznym podpisem. Łuck, dano jak wyżej, siódmego lipca – tysiąc dziewięćset czterdziestego drugiego roku.
(-) Adolf Szelążek – Biskup Łucki
Wykaz ważniejszych wydatków parafii Węgrowskiej od 1933 r. jako świadectwo dużej ofiarności parafian oraz przywiązania ich do swoich kościołów
27 VII. Ks. Biskup Adolf Szelążek zapisał aktem rejentalnym parafii węgrowskiej dom po swoim ojcu, budynki gospodarcze, kawałek ogrodu i łąki na urządzenie parafialnego sierocińca albo ochronki. Na tenże cel zapisał gruntu ok. 6 morgów we wsi Kobylnica, parafii Maciejowice. Grunt ten z czasem zalesiono. Umarł ks. Biskup dnia 9/II 1950 r. w Zamku Bierzgłowskim koło Torunia.
Tegoż roku ks. Biskup Szelążek ofiarował parafii obraz olejny św. Rodzina. Obraz ten zawieszony w kaplicy św. Bonawentury w klasztorze.
Mieszkańcy Węgrowa, Pismo do ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka – Sufragana Płockiego
Do Jego Ekscelencji
Księdza Adolfa Szelążka
Biskupa Sufragana Płockiego
Węgrowianie zjednoczeni sercem i myślą z Tobą Najdostojniejszy Arcypasterzu, w dniu świętym dla Ciebie, wielkim dla Rodziny, radosnym dla polskiej Cząstki Owczarni Chrystusowej zanosimy modły do Pana Zastępów w tej świątyni, w której po raz pierwszy złożyłeś niekrwawą Ofiarę na Ołtarzu. Dumni czujemy się, iż przebywałeś, Ekscelencjo, wśród nas jako Lewita, Kapłan i Dostojnik Kościoła – przykładem i słowem ku Bogu i Niebu zwracając myśli nasze. Jak ongiś błogosławiłeś po pierwszej Mszy Św. wielu z nas kładąc Ręce Swe na głowy nasze, tak spełnij dziś pragnienia serc naszych i jako Książe Kościoła pobłogosław nam i dzieciom naszym.
Bóg wielki niech opromieni prace, zamysły i poczynania Twoje dla dobra Kościoła i Ojczyzny Swą łaską, natchnie siłą i mocą, doda otuchy i napełni miłością.
Węgrów, 24 listopada 1918 r.
(-)Ks. Zygmunt Przyjemski, Proboszcz Węgrowski
(-)Ks. Bronisław Żebrowski
[Następują podpisy parafian]
Zachowała się także dość liczna korespondencja rodzinna Sługi Bożego bpa A. P. Szelążka z rodzonym bratem Władysławem oraz innymi krewnymi, która pokazuje jak bardzo ważne były dla biskupa więzy rodzinne, jak ogromnie sobie cenił bliskość rodziny, nawet gdy przyszło mu być oddalonym od niej o wiele kilometrów. Na miarę swych możliwości utrzymywał kontakt listowny, podtrzymując na duchu swoją rodzinę, przychodząc im z pomocą materialną, a przede wszystkim poprzez wsparcie duchowe. Opublikowanie zbioru korespondencji wymagałoby odrębnego tomu, dlatego dla potrzeb niniejszej broszury musimy je pominąć, sygnalizując tylko niektóre z zachowanych dokumentów.